środa, 24 kwiecień 2019 07:37

Niezawodność wiązania MOSCA w praktyce

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Wiązarka Mosca EVOLUTION SoniXs MS-6-VA ze stali nierdzewnej potwierdziła swoją najwyższą jakość podczas testu w trudnych warunkach przetwórstwa rybnego.

Wysokie wymagania stawiane przez przemysł rybny skłoniły firmę Mosca do przetestowania w warunkach rzeczywistych wykonanej ze stali nierdzewnej wiązarki Mosca, która została skonstruowana specjalnie z myślą o branży spożywczej. Od października 2017 model EVOLUTION SoniXs MS-6-VA znajdował się na testach w norweskiej firmie MOWI Norway (wcześniej Marine Harvest), jednego z największych na świecie producentów łososia. W MOWI wiązarka Mosca, jako część automatycznej linii produkcyjnej, wiązała pojemniki styropianowe ze świeżą rybą. I to z sukcesem. Wszyscy, od managerów aż po operatorów MOWI Norway, są pod wrażeniem niezawodności oraz łatwości w utrzymaniu czystości wiązarki Mosca.

 

Aby zapewnić zyskowność operacji i jednocześnie wysoką jakość, cały proces produkcji, od hodowli aż po pakowanie przetworzonych ryb, musi być perfekcyjnie skoordynowany. Gdy do fabryki MOWI na wyspie Ulvoya trafia łosoś z połowu, wszystko musi przebiegać sprawnie. Na w pełni automatycznej linii produkcyjnej przy temperaturze -2°C ryba jest pakowana w pojemniki styropianowe, które następnie napełniane są lodem oraz zamykane luźnym deklem. Podwójne wiązanie taśmą Mosca zabezpiecza pojemniki wraz z deklem zapewniając im ochronę i stabilność. Dalej pojemniki są pakowane na palety przeznaczone do transportu. I tak kolejna ciężarówka ze świeżym produktem opuszcza teren zakładu. W 2016 przedsiębiorstwo wypuściło na rynek łącznie 381 000 ton świeżego łososia.

Specjalista w branży spożywczej

Mosca GmbH stworzyła nową wiązarkę EVOLUTION SoniXs MS-6-VA specjalnie z myślą o trudnych warunkach produkcji spożywczej, takich jak te panujące w fabryce MOWI Norway. Maszyna jest odporna na korozję, dzięki zastosowaniu wysokojakościowej stali nierdzewnej m.in. w sprężynach i łożyskach. Za pomocą sterownika MSCB-1 użytkownicy mogą zintegrować EVOLUTION SoniXs MS-6-VA z automatycznymi liniami produkcyjnymi i sterować maszyną przy użyciu panelu sterowania. 

Pod koniec 2017 Mosca szukała miejsca, gdzie możliwe byłyby testy nowoskonstruowanej wiązarki w wymagających warunkach, jeszcze przed wprowadzeniem jej na rynek. W pełni zautomatyzowana wysokowydajnościowa produkcja MOWI Norway dawała taką możliwość. „Testy w warunkach rzeczywistych są ważną składową w konstruowaniu produktów w Mosce”, wyjaśnia Christian Grosskopf, Manager odpowiedzialny w Mosce za branżę spożywczą. „Chcieliśmy się przekonać, jak EVOLUTION SoniXs MS-6-VA sprawdzi się w ciężkich warunkach produkcji”.

Test w warunkach rzeczywistych

Przedsiębiorstwo MOWI Norway chętnie zgodziło się na przetestowanie wiązarki Mosca w swojej fabryce. Od października 2017 EVOLUTION SoniXs MS-6-VA jest używana tam na jednej z trzech linii produkcyjnych. Praca na najwyższych obrotach w linii automatycznej, jak również słona woda oraz mycie ciśnieniowe wystawiły wiązarkę Mosca na prawdziwą próbę. Od tamtej pory maszyna zrobiła ponad 1 mln wiązań i jest w znakomitym stanie. 

„Ścisły kontakt z MOWI Norway dał nam ogromne korzyści podczas całej fazy testów”, mówi Christian Grosskopf. „Dzięki zdalnym konferencjom i spotkaniom przeprowadzonym na terenie zakładu (na początku testu, jak również po sześciu oraz dziewięciu miesiącach) na bieżąco otrzymywaliśmy informacje zwrotne i sugestie optymalizacji, zarówno ze strony zarządu MOWI, jak również od operatorów, którzy mieli codzienny kontakt z maszyną”. W ten sposób Mosca mogła na przykład udoskonalić blat EVOLUTION SoniXs MS-6-VA. W efekcie zmniejszono tarcie styropianowych pojemników ze świeżą rybą, a blat maszyny jest czystszy. 

Zadowolony klient mosca1

EVOLUTION SoniXs MS-6-VA (na zdjęciu) z ramą o wymiarach 650x600 mm dowiodła swojej jakości podczas testów w fabryce MOWI Norway. „Maszyna zapunktowała u nas przede wszystkim swoją niezawodnością, która jest niezbędna w naszej wysokowydajnościowej produkcji”, wyjaśnia Ulf Jensen, Manager ds. technicznych w MOWI Norway. EVOLUTION SoniXs MS-6-VA spełniła wysokie oczekiwania specjalistów z branży rybnej między innymi poprzez maksymalną wydajność do 52 wiązań na minutę. „Nasi operatorzy docenili przede wszystkim podwójny automatyczny podajnik taśmy, który umożliwia szybką i łatwą wymianę szpul taśmy”, zauważa Ulf Jensen. Gdy pierwsza rolka dochodzi już do końca, maszyna automatycznie usuwa ostatni kawałek taśmy i przełącza się na drugą rolkę. Operator nie musi zatem zatrzymywać maszyny w celu wymiany szpuli na nową. To minimalizuje czasy przestojów. 

Technologia Mosca dla maksymalnej wydajności 

Opracowana przez Mosca innowacyjna technologia ultradźwiękowego zgrzewania taśm SoniXs sprawdziła się w trudnych warunkach w Norwegii. Umożliwia ona zgrzewanie materiału taśmy nie za pomocą ciepła, ale ultradźwięków. Dzięki temu resztki tworzyw sztucznych czy styropianu, które zanieczyszczają agregat, nie ograniczają wydajności maszyny i nie powodują powstawania oparów z rozgrzanych tworzyw. 

Również wysokojakościowa stal szlachetna, zastosowana z myślą o branży spożywczej, dowiodła swojej wytrzymałości. EVOLUTION SoniXs MS-6-VA jest łatwa w obsłudze oraz może być czyszczona, tak jak inne maszyny w linii, wodą pod ciśnieniem. Nawet środki czyszczące nie zakłócają pracy elektronicznych podzespołów tej maszyny.

Obiecująca przyszłość EVOLUTION SoniXs MS-6-VA 

EVOLUTION SoniXs MS-6-VA jest dostępna w ofercie Mosca od wiosny 2018 r. Spotkała się już z dużym zainteresowaniem na targach Anuga FoodTec w Kolonii oraz Seafood Expo Global w Brukseli. „Właśnie w branży przetwórstwa spożywczego, gdzie liczy się wysoki stopień higieny oraz bezpieczeństwa, EVOLUTION SoniXs MS-6-VA może wykorzystać swój potencjał,” wyjaśnia Christian Grosskopf. „Tym testem w Norwegii udowodniliśmy, że maszyna znakomicie sprawdza się jako element wysokowydajnościowej produkcji w trudnych warunkach zewnętrznych”.

W fabryce MOWI Norway wiązarka EVOLUTION SoniXs MS-6-VA zyskała mocną pozycję: tuż po zakończeniu fazy testów przedsiębiorstwo zamówiło dwie nowe maszyny Mosca do pozostałych linii produkcyjnych.

Kompleksowe rozwiązania Mosca

MOSCA GmbH to dostawca kompleksowych rozwiązań z zakresu pakowania końcowego. Oferta firmy obejmuje maszyny: od wiązarek półautomatycznych i automatycznych o szerokim zakresie zastosowań, aż po linie pakujące o dużej wydajności, które można zintegrować z linią produkcyjną. Mosca oferuje również taśmy PP i PET, w szerokościach od 5,0 do 15,5 mm, które są produkowane w Niemczech w jednej z najnowocześniejszych fabryk w Europie. Dzięki ciągłemu rozwojowi eksperci w zakresie techniki wiązania od ponad 50 lat utrzymują się na pozycji lidera w branży, zatrudniając około 1000 pracowników w 17 oddziałach na całym świecie.

MOSCA DIRECT POLAND jest spółką córką MOSCA GmbH odpowiedzialną za Polskę, Węgry, Litwę, Łotwę, Estonię, Ukrainę i Białoruś. 

 

https://www.mosca.com/pl-pl/

 

 

Czytany 529 razy

NAJNOWSZY NUMER: Mięsne Technologie 1/2020 (WIOSNA)

Zrzut ekranu 2020 05 12 o 12.23.51

Prenumerata

Teraz prenumeratę roczną  dostaniesz z fantastyczną zniżką...
 • Próżnia a czas przydatności do spożycia +

  Utrzymanie jakości i trwałości mięsa jest jednym z ważniejszych celów pakowania w przemyśle mięsnym. Jakość dla konsumenta kryje się w Więcej...
 • Technologia pakowania mięsa +

  Zmieniający się w ostatnich latach styl życia społeczeństwa wymusza oferowanie konsumentowi żywności „wygodnej" i to pod wieloma względami. Dotyczy to Więcej...
 • Aktualne tendencje w stosowaniu dodatków +

  Aktualne tendencje w stosowaniu dodatków o działaniu przeciwdrobnoustrojowymi przeciwutleniającym w przetwórstwie mięsa Wyroby mięsne, zwłaszcza nie poddane peklowaniu, są podatne na zmiany Więcej...
 • Atmosfery ochronne w przetwórstwie żywności pochodzenia zwierzęcego +

  Żywność to bardzo wrażliwa substancja biologiczna, narażona na zniszczenie zarówno przez czynniki mikrobiologiczne jak i procesy chemiczne. Psucie żywności w Więcej...
 • Metody utrwalania mięsa i przetworów mięsnych +

  Właściwe utrwalanie mięsa i jego przetworów umożliwia dłuższe przechowywanie oraz transport na dalsze odległości, co stwarza możliwość normalnego zaopatrzenia i Więcej...
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15

Mięsne Technologie 4/2019 ZIMA

MT 4 OKADKA1

Mięsne Technologie 3/2019 JESIEŃ

mieso 3 2019 www 1

Mięsne Technologie 2/2019 LATO

 miesne technologie 2 2019 www 1 min

Mięsne Technologie 1/2019 WIOSNA

 mieso 1 2019 www 1