czwartek, 28 marzec 2024
środa, 04 kwiecień 2018 08:02

Zalety i wady ryb słodkowodnych - jak spopularyzować najpopularniejsze gatunki

Przeczytasz w: 2 - 4 min

 

Ryby morskie zyskały ogromną popularność zarówno wśród konsumentów, jak i przetwórców. Bogactwo asortymentu przetworów z ryb słonowodnych wynika m.in. z zalet zdrowotnych i żywieniowych, ilości i różnorodności dostępnego surowca, z reguły mniejszej ilości ości i szerokiej gamy potraw możliwych do przyrządzenia z tych zwierząt. Jednak przełowienie pewnych gatunków i limity nakładane na rybaków będą coraz bardziej wpływać na dostępność ryb morskich i zarówno konsumenci, jak i przetwórcy powinni zwrócić uwagę na duży potencjał karpia, czy też pstrąga. 

Mimo mniejszej wartości żywieniowej, ryby słodkowodne na pewnych płaszczyznach są wstanie konkurować z łososiem, czy makrelą i zachęcanie Polaków do ich kupowania może przyszłości zaprocentować. Polska jest największym producentem karpia w Unii Europejskiej, a produkcja pstrąga niewiele jej ustępuje swoim rozmiarem. Według Zakładu Badań Rynkowych w 2009 roku w naszym kraju wyprodukowano 18,3 tys. ton karpia i 14,05 tys. ton pstrąga, jednak wciąż jest to niewielka ilość w stosunku do importu łososia, który wyniósł 28,4 tys. ton. Mimo dużej dostępności słodkowodnych gatunków, w 2009 roku Polacy spożyli ich 2,97 kg na mieszkańca, z czego 1,1 kg stanowiły pangi i 1,01 kg pozostałe ryby morskie. Jeden mieszkaniec Polski zjadł zaledwie 0,5 kg karpia i 0,35 kg pstrąga. Dla porównania, spożyto 10,23 kg ryb morskich na osobę w tym głównie śledzie (3,22 kg) i mintaje (2,64 kg). Dodatkowo, sprzedaż ryb słodkowodnych charakteryzuje się dużą sezonowością i najchętniej są one kupowane w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Wielkiego Postu, a morskie gatunki są znacznie mniej podatne na te wahania. 

Zalety i wady ryb slodkowodnych 1

Konsumenci niesłusznie omijają słodkowodne ryby. Są one bogate w pełnowartościowe białko i stanowią idealny zamiennik mięsa zwierząt ciepłokrwistych, którego w diecie Polaków jest wciąż zbyt wiele. Dzięki niewielkiej zawartości tłuszczu idealnie nadają się do spożywania przez osoby dotknięte problemami z układem pokarmowym i gorszą tolerancją tłustych potraw (pod warunkiem odpowiedniej obróbki termicznej). Natomiast ten, który w niewielkich ilościach w nich występuje (chociaż karp potrafi posiadać nawet 12% tego składnika), charakteryzuje się wysokim procentem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych i pewną zawartością wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, której wysokość zależy od gatunku i paszy. Karpie są bogate w potas, niezwykle korzystny dla osób z chorobami układu sercowo-naczyniowego i cynk odpowiedzialny m.in. za procesy odpornościowe i produkcję testosteronu. Zawiera również znaczne ilości witaminy B12, B6, PP i B1. Pstrąg jest mniej wartościowy, jednak wciąż bogaty w witaminę B12, B6 i PP. Upowszechnienie tej wiedzy w kampaniach społecznych i marketingowych może skutecznie podnieść popyt na ryby słodkowodne.

Ogromną zaletą słodkowodnych ryb jest stosunkowo prosty sposób ich hodowli na szeroką skalę i małe poleganie na rybach dzikich. Dzięki temu możliwe jest łatwiejsze rozplanowanie produkcji i utrzymanie stałych, znacznie niższych cen niż w przypadku ryb morskich. Jest to korzystne zarówno w przemyśle, jak i dla konsumenta, który dostaje dość tanią alternatywę dla mięsa. Jednak mimo tego, praktycznie brak jest przetworów rybnych powstających z ryb słodkowodnych. Przyczyną jest m.in. duża ilość ości, które usuwa się w procesie technologicznym ze znacznymi stratami materiału. Rozwiązaniem może być mielenie mięsa rybiego wraz z mniejszymi ościami. Takie potraktowanie surowca i późniejsza jego obróbka daje efekt niewyczuwalności elementów chrzęstnych. Z tego samego powodu wielu konsumentów nie kupuje świeżych ryb słodkowodnych, dlatego odpowiedni asortyment przetworów rybnych, także garmażeryjnych i żywności mrożonej, może wielu z nich skłonić do zakupienia takiego produktu.Zalety i wady ryb slodkowodnych 2

Dużą wadą ryb morskich jest kumulowanie w swoim organizmie metali ciężkich i polichlorowanych bifenyli. Z racji czystości hodowli w stawach rybnych i niższą zawartość tłuszczu, gatunki słodkowodne są mniej narażone na gromadzenie się szkodliwych substancji. W badaniach przeprowadzonych na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie wykazano, że w mięsie pstrągów tęczowych hodowanych w różnych, nawet uprzemysłowionych rejonach Polski (np. Śląsk), nie odnotowano przekroczenia norm na metale ciężkie. Warto podkreślać ten fakt przy promocji ryb słodkowodnych wśród konsumentów. Wiele osób zwraca uwagę na zanieczyszczenie tej grupy produktów, zwłaszcza, gdy podaje je dzieciom.Zalety i wady ryb slodkowodnych 3

Wiele gatunków ryb morskich uległo przełowieniu i znacznie zmniejszyła się ich populacja. Większe spożycie ryb słodkowodnych może być dobrym punktem wyjścia do zaspokojenia popytu na rybie mięso przy jednoczesnym ograniczeniu eksploatacji ekosystemów morskich. Przy odpowiednim działaniu marketingowym jest się w stanie wykorzystać rosnącą świadomość ekologiczną mieszkańców Polski do spopularyzowania gatunków hodowanych w naszym kraju. 

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Najlepsi dostawcy i producenci maszyn, przypraw, chemii przemysłowej i opakowań zamieszczają swoje reklamy na naszych łamach. Firma WOMAT zajmuje się również kompleksową obsługą medialną i reklamową podmiotów gospodarczych. Zapewniamy wykonanie zlecenia - od projektu do ostatecznej realizacji.

Zapis na newsletter

Zgadzam się na Warunki korzystania

Please publish modules in offcanvas position.