Wydrukuj tę stronę
czwartek, 12 lipiec 2018 13:32

Lada chłodnicza a projektowanie doświadczeń klienta

Przeczytasz w: 2 - 3 min

Projektowanie doświadczeń klienta to wyzwanie dzisiejszego handlu, które bezpośrednio przekłada się na zysk punktu handlowego. Współczesny klient szuka nie tylko produktu, ale miejsca, w którym czuje się dobrze, w którym ma podświadome przekonanie o zaspokajaniu jego potrzeb. Kupuje przez i dzięki zmysłom – wzrok, słuch, zapach, dotyk, … smak – one sprzedają!

 Lada chłodnicza to cichy sprzedawca

Lada mięsno-wędliniarska, to jeden z tych elementów w sklepie spożywczym, czy markecie, gdzie priorytetem jest świeżość i estetyka. Shoper bezzwłocznie wychwyci zaniedbania typu: odsłonięte blachy, nieład cenowy, czy wysuszone mięso. Jego umysł natychmiast podpowie mu – ryzyko! Nie kupuj.

Projektowanie wstępem do dobrej sprzedaży

Już na etapie projektowania stoiska mięsno-wędliniarskiego zwróć uwagę na czytelność komunikacji z klientem. Sprawdź, czy założenia spełniają standardy sanepidu. Odpowiednia ilość umywalek i łatwo zmywalne powierzchnie to podstawa. Dobrze zaprojektowana i ustawiona zabudowa przyścienna zagwarantuje porządek na stoisku, tak cenny dla percepcji klienta.

Lada chłodnicza, to urządzenie, które będzie odpowiadało za ekspozycję towaru. Przy jej wyborze warto zwrócić uwagę na jakość blach, wanny i komór oraz jakość nawiewu/chłodzenia. Z założenia lepiej sprawdzają się lady/witryny, których szyby mają wbudowane siłowniki. Funkcja podnoszonej szyby ułatwia czyszczenie urządzenia oraz sprzyja tworzeniu efektownej ekspozycji towaru, która będzie pierwszym bodźcem stymulującym klienta do podjęcia działań zakupowych. Dobrej jakości urządzenie chłodnicze zminimalizuje Twoje straty.

Czy mięso można dobrze wyeksponować?

Oczywiście, że można. Podstawą w tym wypadku jest unikanie odkrytych blach, eliminowanie pustek. Odpowiednie tacki np. w kolorze czarnym, ciasne ułożenie wędlin, efektowne cynówki i właściwe oświetlenie sprawią, że klient chętnie kupi coś świeżego. W kwestii oświetlenia, ponownie warto podkreślić – tylko mięsne świetlówki, (nie w przypadku serów), ze wskazaniem na górne doświetlenie z odpowiednimi filtrami. Pomieszanie barw światła, szczególnie w tym miejscu, może przynieść katastrofalny w skutkach odbiór klienta.

Eliminowanie pustek w ladzie

Lada poza wędlinami i mięsem świetnie eksponuje też inne towary, jak np. produkty typu convenience (dania gotowe, garmażerka czy kanapka), cieszące się w ostatnich latach ogromną popularnością na naszym rynku. Poza tym, obserwując słaby ruch pewnych produktów świeżych krótkoterminowych, możesz wypełnić braki wędlinami suszonymi typu kabanos. Efektownie wypełnią przestrzeń i mogą dłużej się sprzedawać bez strat dla sklepu.

Najważniejsze jednak, by obserwować klienta i jego potrzeby, prowadzić regularne badania behawioralne i konfrontować potrzeby shopera z obsługą sklepu. To właśnie obsługa ma bezpośredni kontakt z klientem. Niezmiernie istotne, aby był to kontakt pozytywny, ten zaowocuje pozytywnym odbiorem i lojalnością kupującego. Dlatego warto dbać o jakość obsługi i regularnie szkolić swoich pracowników z zakresu obsługi klienta.

 Jeśli jednak okaże się, że lada chłodnicza jest za długa, lepiej ją skrócić, niż wypełniać śledzikami w słoiku czy daniami w puszce.

 

Jolanta Suder

Sklepowi Eksperci

www.sklepowieksperci.pl

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.